wtorek, 12 lipca 2016

Kruche ciasto z jagodami

Wypieki na bazie kruchego ciasta stają się moimi ulubionymi. Po pierwsze ze względu na smak, a po drugie ze względu na łatwość jego przygotowania. Dodatkowo ryzyko porażki też jest znikome. Tym razem mam do zaproponowania wersję z masą budyniową oraz jagodami, zaczerpniętą od Agaty.

Składniki na ciasto:
- 400g mąki pszennej
- 250g zimnego masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka kakao
- 5 żółtek

Składniki na masę budyniową:
- 5 białek
- 100g budyniu waniliowego
- 200g drobnego cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 120 ml oleju rzepakowego

Dodatkowo:
- 500ml jagód

Podane proporcje są na blachę 32 x 24 cm. Suche składniki (oprócz kakao) na ciasto przesiewamy i łączymy ze sobą. Dodajemy żółtka i pokrojone zimne masło, następnie szatkujemy zimnym nożem. Po wstępnym połączeniu składników, dzielimy sypką jeszcze masę w proporcji 1/3 i 2/3. Mniejszą część szybko zagniatamy, podobnie robimy z większą ale wcześniej dodajemy kakao. Obie kule zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki na 1 godzinę. Kiedy kule stwardnieją, wykładamy blachę papierem do pieczenia (uprzednio smarując ją masłem), wyjmujemy ciemną masę i ścieramy na tarce wykładając nią dno blachy. Przed wstawieniem do piekarnika dociskamy jeszcze ciasto palcami, pieczemy w 190C przez ok. 20 minut.

Upieczony spód pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie przygotowujemy masę budyniową. Białka ubijamy na sztywno, następnie powoli i stopniowo dodajemy oba cukry, dalej budyń, a na końcu olej przy niskich obrotach miksera. Miksujemy tylko do połączenia składników. Gotową masę wylewamy na ostygnięty spód, a następnie posypujemy ją umytymi jagodami. Na końcu wyjmujemy z zamrażarki mniejszą, jasną kulę kruchego ciasta i także ścierając ją na tarce, pokrywamy masę z jagodami. Całość wstawiamy do piekarnika na 40 minut, temperatura 180C. Po upieczeniu pozostawiamy ciasto do wystygnięcia w piekarniku.     


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...