środa, 22 kwietnia 2015

Czytamy etykiety - soki marchwiowe

Postanowiłem wprowadzić na blogu nowy cykl wpisów, który nazwałem "Czytamy etykiety". Ponieważ zajmuje się zawodowo produkcją etykiet, to bardzo często chwytam w sklepach za produkt, oglądam etykietę no i czytam co tam jest na niej napisane. Kiedy zacząłem na poważnie zajmować się gotowaniem, zacząłem też czytać etykiety, a konkretnie skład tego, co kupuję. Stąd pomysł na taki cykl wpisów na blogu. Dziś poczytamy etykiety soków marchwiowych.
Soki marchwiowe cieszą się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodych konsumentów. Należy rozróżnić soki przecierowe czy też zagęszczone, które są pasteryzowane od tych tzw. jednodniowych, uzyskiwanych tylko z samego owocu lub warzywa. Ja skupiłem się na sokach przecierowych, sprawdziłem ich skład i zawartość dodatków.

Soki jednodniowe są wytwarzane w 100% z warzyw i owoców. Nie zawierają dodatkowego cukru czy też wody. Inaczej sprawa ma się w przypadku soków pasteryzowanych, które najczęściej wytarzane są z przecierów i soków zagęszczonych. Przeciery i soki zagęszczone robi się w celu ograniczenia ich objętości, co ułatwia ich transport. Polega to na usunięciu zazwyczaj 50% wody, którą później ponownie dodaje się przy przygotowaniu produktu do końcowej konsumpcji. Niestety oprócz wody, bardzo często dodaje się sztuczne aromaty, cukry i inne substancje. Do porównania wybrałem 5 produktów marchwiowo - jabłkowo - bananowych: Kubuś, Pysio, Karotka+, Vitaminka i Bobo Frut. 
Kubuś
Pojemność: 0,9L. 
Cena za 1L: 3,29zł*
Sok z warzyw i owoców częściowo z soku zagęszczonego. Przecierowy, pasteryzowany. Wysoka zawartość witaminy A i C. Skład: woda, przecier z marchwi (28%), bananów (14%), sok jabłkowy z zagęszczonego soku (11%), cukier trzcinowy, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, witamina C, aromat.

Uwagi
Produkt zawiera cukier, co prawda jest to cukier trzcinowy, ale to zawsze cukier. Do soku dodane są aromaty, czyli należy przypuszczać, że podczas uzyskiwania soku zagęszczonego aromat został wyparowany razem z wodą. Proporcje soków i wody to prawie 50/50.
Pysio
Pojemność: 0,9L. 
Cena za 1L: 3,17zł*
Sok z marchwi i owoców, z dodatkiem witaminy C. Przecierowy, pasteryzowany. Częściowo z soków zagęszczonych. Skład: soki z soków zagęszczonych i przeciery: z marchwi (24%), bananów (7%), jabłek (3%), cukier i/lub syrop glukozowo - fruktozowy, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, substancja wzbogacająca - witamina C, aromaty.

Uwagi. 
Produkt zawiera cukier i to w najgorszej możliwej postaci. Zawartość soków z marchwi i owoców bardzo niska, więc wygląda to bardziej na wodę z dodatkiem soków niż odwrotnie. Do soku dodane są aromaty, czyli należy przypuszczać, że podczas uzyskiwania soku zagęszczonego aromat został wyparowany razem z wodą.Vitaminka 
Pojemność: 1L
Cena za 1L: 3,65zł*

Sok z jabłek, marchwi i bananów. Pasteryzowany, przecierowy. Częściowo z soku zagęszczonego. Źródło witaminy A (uzyskane z karotenu z marchwi) oraz witamin C i E. Skład: przecier marchwiowy (12%), jabłkowy (12%), bananowy (12%), sok jabłkowy (3%) z zagęszczonego soku jabłkowego, woda, cukier i/lub syrop glukozowo - fruktozowy, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, kwas L-askorbinowy (witamina C), aromat, octan DL-alfa-tokoferylu (witamina E).

Uwagi  
Produkt zawiera cukier i to w najgorszej możliwej postaci. Zawartość soków z marchwi i owoców nieco wyższa niż w poprzednim produkcie, ale to wciąż bardziej woda z dodatkiem soków niż odwrotnie. Producent podał, w jaki sposób wzbogacił sok o witaminy. Są to organiczne związki chemiczne, dosyć powszechnie stosowane w branży spożywczej i kosmetycznej.Karotka+ 
Pojemność: 1L 
Cena za 1L: 3,85zł*
Sok owocowo - marchwiowy. Pasteryzowany z dodatkiem witaminy C i E. Bez dodatków cukrów, zawiera naturalnie występujące cukry. Skład: soki z soków zagęszczonych i przeciery z: jabłek (48%), marchwi (25%), bananów (17%), winogron, cytryn; woda, substancje wzbogacające - Witamina C i E.

Uwagi  
Wreszcie sok, który nie zawiera cukru, poza tym występującym naturalnie. Woda jest tylko uzupełnieniem wysokiego procentu soków zagęszczonych i przecierów. Brak dodatkowych aromatów. Opis etykiety pozwala wierzyć, że jest to produkt w miarę naturalny. Bobo Frut 
Pojemność: 0,3L 
Cena za 1L: 12,96zł*
Sok owocowo - warzywny. Częściowo wyprodukowany z soku zagęszczonego i przecieru. Skład: sok jabłkowy (56,3%), banany (22,8%), marchew (12%), woda, witamina C.

Uwagi. Sok dedykowany dla niemowlaków, nie zawiera dodatkowego cukru, wysoka zawartość soków zagęszczonych i przecieru. Nie zawiera aromatów. Tylko cena zdecydowanie wyższa od Karotki+. 


Podsumowanie
Te pięć przykładów pokazuje, jak bardzo różnią się soki, które teoretycznie są podobne, jak się niestety okazało, tylko z nazwy. Warto jednak poczytać etykiety, bo jak się okazuje można znaleźć sok o bogatym składzie (woda jest tylko dodatkiem) i przy tym taki, który nie jest dosładzany. Wśród tych pięciu soków Karotka+ wypada najkorzystniej. Przynajmniej według tego co jest napisane na etykietach, a dodatkowo cenowo nie odbiega od pozostałych propozycji. Jeśli chodzi o walory smakowe, to nie ma wielkiej różnicy, może po za rzeczywiście wyczuwalnym ekstra cukrem. Różnica widoczna jest natomiast w konsystencji. Od razu widać, w którym soku było więcej wody, a w którym więcej przecierów czy soków zagęszczonych z marchwi i owoców.

* - średnia cena detaliczna


3 komentarze:

  1. Fajny pomysł z porównaniem etykiet. Sama staram się czytać, ale często jest tak, że z pośpiechu człowiek wchodzi, bierze co potrzebuje i wychodzi... niestety nie zawsze z tą najzdrowszą wersją. Mam nadzieję, że będziesz dalej porównywał etykiety i pisał o nich :) I od dzisiaj Karotka+ :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już długo nosiłem się z zamiarem wprowadzenia tych postów na bloga, myślę że w jakimś sensie będą one pomocne właśnie dla osób, które są zabiegane, nie zawsze mają czas na czytanie etykiet w sklepach. A tak w wolnej chwili każdy zainteresowany poczyta sobie tutaj co zawierają poszczególne produkty i wybierze jego zdaniem najlepszy. Ten post cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, co najlepiej dowodzi, że warto dalej kontynuować ten cykl :-).

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...