piątek, 19 września 2014

Izotonik arbuzowy

Kolejny przepis na domowej roboty napój izotoniczny nie jest przypadkowy. Arbuz, oprócz walorów smakowych i kolorystycznych, ma także dużo zalet w kontekście wysiłku sportowego. Przygotowanie takiego napoju jest proste, a jego zalety docenicie po ćwiczeniach.




Co wyróżnia arbuza spośród innych owoców? Wysoka zawartość aminokwasu cytruliny. Rolą cytruliny w organizmie nie jest jednak (tak, jak w przypadku większości aminokwasów, które możecie kojarzyć) budowanie białek. Uczestniczy ona w wytwarzaniu tlenku azotu, pod którego wpływem naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. W związku z tą właściwością cytruliny przeprowadzono kilka ciekawych badań nad działaniem arbuza, jego ekstraktu lub samej cytruliny jako suplementu.

Naukowcy z Hiszpanii z kolei porównali wpływ soku z arbuza i soku z arbuza wzbogacanego w cytrulinę z placebo – na powysiłkowe bóle mięśniowe u sportowców. Obydwa soki zmniejszały je w czasie 24 godzin po wysiłku, a także wspomagały przywrócenie normalnego rytmu serca bezpośrednio po nim. Tu już możemy podejrzewać duże ilości samego arbuza o podobne działanie.

Składniki:
- ćwiartka arbuza
- 250ml wody niegazowanej
- limonka
- 1 łyżka miodu
- 1/4 łyżeczki soli

Ponieważ stwierdzenie "ćwiartka arbuza" jest pojęciem względnym, to napiszę inaczej. Tyle ile wyjdzie Wam soku z arbuza, tyle też dodajecie wody. Ja arbuza przecierałem przez drobne sitko gdyż nie chciało mi się wybierać pestek. Równie dobrze możecie całość zmiksować i dodać wody oraz pozostałe składniki. Jeśli napój będzie dla Was za słodki to dodajcie sok z jeszcze jednej limonki.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...