poniedziałek, 9 września 2013

Święto Śliwki, Strzelce Dolne 2013

Po Festiwalu Smaku w Grucznie w miniony weekend odbyła się kolejna impreza, które na stałe już zagościła w kalendarzu wydarzeń kulinarnych województwa Kujawsko - Pomorskiego. XIII edycja Święta Śliwki zgromadziła mnóstwo wystawców przeróżnych wyrobów z całej Polski, nie zabrakło też licznych przedstawicieli naszego województwa. Głównym bohaterem dwudniowego święta była jednak śliwka. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Święta Śliwki "Wszystko zaczęło się pomysłu Jana Iwanowskiego, który błyskawicznie podchwyciły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Dolnych i od 2001 roku na oczach setek turystów na wielkiej łące nad Wisłą smażą w kuprowych kotłach śliwki, pakują w słoiczki i naklejają firmowe etykiety. Powidła nie są ani za słodkie, ani za kwaśne, choć cukru w nich niewiele. Żadnych konserwantów - tylko sama natura. Strzelce Dolne to prawdziwe zagłębie śliwkowe już od około 200 lat. A niepowtarzalny smak powideł to zasługa rosnącej w klimacie Doliny Dolnej Wisły „śliwki węgierki", przetwarzanej przez gospodynie na najróżniejsze sposoby."Impreza z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu i goście odwiedzający tą malowniczą krainę oprócz przetworów ze śliwek mogą skosztować i zakupić wiele innych kulinarnych rarytasów. Miody, sery, wędliny, pieczywo, słodkości, alkohole, ryby i wiele innych smakowitości znalazło wielu amatorów dobrego smaku. 


Oglądając i kosztując lokalnych specjałów można było także zobaczyć i dowiedzieć się, jak większość z tych artykułów powstaje. Jak już człowiek wszystko obejrzał, najadł się to mógł się wybrać na spacer nad Wisłę. Pogoda dopisała, więc wielu odwiedzających chętnie wybrało się na dłuższy spacer.


Porównując Festiwal Smaku w Grucznie ze Świętem Śliwki widać było przede wszystkim różnicę cen. Ci sami wystawcy oferowali swoje produkty w dużo niższych cenach. Plusem imprezy w Strzelcach Dolnych była też większa liczba lokalnych producentów żywności. Niestety w porównaniu do imprezy w Grucznie na Święcie Śliwki panował dosyć spory chaos, brakowało mi tego tematycznego ustawienia stoisk. Ogólnie jednak impreza na duży plus. Na pewno wrócę tam za rok.  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...